5 Temmuz 2016 Salı

Kelime Yoğunluğu Analiz Aracı

Bu makalemizde sizlere Kelime Yoğunluğu Analiz Aracımızı ve Anahtar Kelime Yoğunluğu nedir hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Hemen bu linkteki; Kelime Yoğunluğu Analiz Aracı ile sitenizde yayınladığınız, makalenin ve sitenizin ana sayfasındaki anahtar kelime yoğunluğunu analiz edebilir ve detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Kelime Yoğunlu - Anahtar Kelime Analiz AracıKelime Yoğunluğu (Keyword Density) makale içerisinde kullanılan anahtar kelimelerin bütünlük oranıdır. 500 Kelime barındıran bir makale yazdığınızı düşünün ve anahtar kelimeleriniz, örnek; site ekle ve site kaydet. Bu anahtar kelimeleri, makalenin için de 5 kez geçirirseniz, büyük ihtimalle anahtar kelime yoğunluğu analiz sonucunuz, %1 olacaktır.

Anahtar kelime yoğunlu nasıl olmalıdır?

Yazdığınız makale de, kullanacağınız anahtar kelimeleri, 15 kez yazabilirsiniz fakat yazdığınız makaleye göre, kelimenin varyasyonlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Kullanacağınız anahtar kelimeler, makale içinde akıcı ve anlatım bozukluğu oluşturacak şekilde kullandığında %10 gibi sonuç gösterir. Kelime yoğunluğunuz, %2 ile %6 arasında olmalıdır ki, makaleniz özgünlüğü açısından ve arama motorları botları tarafından kolayca algılanmalıdır. Bu sayede arama motorlarında yazdığınız makale, kullandığınız anahtar kelimelerde üst sıralarda çıkmanızı sağlayacaktır.

Araç sayfasında bunu detaylıca sizlere anlattık.

Bir online yazı metni, arama motorlarında optimal bulunabilir olmalı, bazı kriterleri yerine getirmeli: Metnin kolay anlaşılır olmasının yanı sıra, içeriğinin şirkete ve sunulan ürünlere uygun olması gerekmektedir. Aynı zamanda özellikle arama motorları için önemli sayılan faktörlerin dikkate alınması gerekir. Bu şekilde Google & Co. da ilk sıralarda yer alma şansını yakalayabilir. Keyword Density Tool (Kelime Yoğunluğu Aracı), bir metnin içindeki anahtar kelimelerin sayısını tespit etmeye yardımcı olan, faydalı bir araçtır.

Seo’da anahtar kelime kullanım oranı son derece önemlidir. Bir anahtar kelimenin çok sayıda ve az sayıda kullanılması sıralamanıza doğrudan etki edebilecek bir faktördür. Ancak hiçbir site için anahtar kelime yoğunluk oranı net bir anlam ifade etmemektedir. Daha önceki birçok yazımızda ortalama %5- 6 örneğini vererek bu konuda bir limit belirlesek de, her anahtar kelime için bu değer farklılık göstermektedir.

Bir kelimenin hangi yoğunluk oranıyla kullanılacağı tamamiyle o anahtar kelimenin rekabet düzeyine bağlıdır. Örneğin bir “haber” kelimesi ile “immobilizer otomobil anahtarı” kelimeleri arasında bir uçurum bulunmaktadır. Bu sebeple her iki kelime için kullanılan sitelerde kelime kullanım yoğunlukları farklı olmalıdır. Bu yoğunluğu da aşağıdaki bilgiler ışığında ayarlamalısınız.

Bir sitenin anahtar kelimesine ait rekabet ne kadar yüksekse, o kelime için yapılan seo çalışmaları da o kadar yavaş ve hassas ilerlemelidir. Aksi halde filtreye girmeniz kaçınılmazdır. Bu sebeple rekabeti yüksek kelimelerde kullanım oranları %2 – 3 aralarına çekilmelidir. Rekabeti olmayan kelimelerde ise %7 – 8 oranların kelime yoğunluğu kullanmanız spam olarak algılanmayacak dolayısıyla sitenizi olumsuz yönde etkilemeyeceği gibi faydası bile olacaktır. Ancak aynı düzeyde yüksek rekabetli bir kelimeyi kullanırsanız sonu kaçınılmaz bir şekilde filtredir.

Tabi ki anahtar kelime yoğunluk oranı tespiti çok esnek bir durumdur. Sitenin yaşı ve backlink kalitesi fazlaysa, Google site içi birçok hatayı görmezden gelebileceği için yoğun kullanımı spam saymayacaktır.

!! Unutulmaması gereken nokta : Örneğin yeni bir oyun sitesi yaptınız, ilk 3 sıradaki sitelerin anahtar kelime yoğunluklarını inceleyip aynı oranları kullanmak istiyorsanız, bu büyük bir hata olacaktır. Bu siteler uzun geçmişi ve sağlam backlink alt yapısı sayesinde yüksek yoğunlukları kaldırabilmektedir. Yalnız aynı durum yeni siteler için söz konusu dahi olmaz.

Kısaca, bir sitenin anahtar kelime yoğunluğu genel itibariyle aşağıdaki kriterlere bağlıdır.
Kaynak - Resouce : http://websitekaydet.com/kelime-yogunlugu-analiz-araci.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder